Dla studentów i seniorów

MOBILNOŚĆ OSÓB STARSZYCH

Poruszanie się w mieście osób starszych to nasz temat przewodni. Poświęciliśmy mu odrębne seminarium. Analizujemy uwarunkowania przemieszczania się seniorów w przestrzeniach przydomowych i w centrum miasta. Robimy własne badania i szukamy inspiracji ze świata.

Na zdjęciach: APLIKACJA układająca ćwiczenia dla konkretych osób, które mają zmniejszać ryzyko upadków. Ćwiczenia dostosowane są do sylwetki i ograniczeń w ciele danej osoby.
BŁĘKITNE STREFY – sprawdzamy jak poruszają się najdłużej żyjący ludzie na świecie m.in.na Okinawie, Sardynii i na Kostaryce.
Obserwujemy jak wyglądają realia przechodzenia przez ulicę w Warszawie.

PROGRAM SEMINARIÓW KLUBU MIEJSKIEGO –  JESIEŃ 2017

1.PROJEKTOWANIE dla wieku
Omówienie procesu projektowego z włączeniem użytkowników. Przedstawienie zagadnień organizacyjnych związanych z międzypokoleniowym projektowaniem w ramach Miejsca+.

 • dr Tomek Rygalik – projektant w Studio Rygalik, wykłada na Wydziale Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie
  5 października, godz. 10.00, Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 (wejście od Kubusia Puchatka)

2. MOBILNOŚĆ osób starszych w mieście
Bycie w ruchu jako warunek dobrego życia. Miasto dla pieszych, wygodne miejsca do siedzenia, bezpieczny transport, zadbane chodniki.

 • Marta Trakul – socjolożka zajmująca się przestrzenią publiczną z Fundacji Na miejscu
  20 października godz. 10.00 – Akademia Sztuk Pięknych, Wydział Wzornictwa Myśliwiecka 8

3. Razem czy osobno?
Zamieszkiwanie

Starzenie się w miejscu zamieszkania, urządzenie mieszkania i przestrzeni wokół budynku. Stare drzewa się przesadza – prezentacja badań potrzeb mieszkaniowych w późnych latach życia. Razem czy osobno – czy Hogewerk, wioska dla osób z demencją, to dobry pomysł? Wizyta studyjna w mieszkaniu seniora na Bielanach.

 • dr inż. Agnieszka Cieśla – wykłada na Politechnice Warszawskiej, autorka wzorcowego mieszkania seniora w Warszawie
 • dr. Tomasz Duda – doktorant na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, pracownik naukowy Akademii Medycznej w Warszawie

  9 listopada Spotykamy się o godz. 10.00 na w stacji metra Wawrzyszew (peron w kierunku Młocin) – odwiedzamy wzorcowe mieszkanie seniora i wracamy do Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 na seminarium (dla osób, które nie odwiedzają mieszkania, zapraszamy bezpośrednio na seminarium o godzinie 11.00)

4. Nowe TECHNOLOGIE w służbie starzenia się i medycyna przyszłości
Co jeśli już niedługo będziemy żyć 100 i więcej lat?
Inżynieria tkankowa – hodowanie i drukowanie nowych organów
Wykorzystanie VR wirtualnej rzeczywistości w medycynie
Henrietta Laks – i marzenia o nieśmiertelnóści
Transhumanizm
Telemedycyna – szansa i obawy

 • Prowadzący do potwierdzenia
  22 listopada, godz. 10.00, Pracownia Duży Pokój, Warecka 4/6 (wejście od Kubusia Puchatka)

……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..

15 września o godzinie 10.00 zapraszamy na trzecie spotkanie KLUBU MIEJSKIEGO+. Tematem będzie zieleń w mieście.

Parki, zieleńce, skwery. Jak projektować przyjazną zieleń w mieście.

Co to jest park kieszonkowy? Co to znaczy genius loci? Czym zajmuje się architekt krajobrazu i jak ocenić wyniki jego pracy? Porozmawiamy także o projektowaniu uniwersalnym – takim, które nie wyklucza żadnego potencjalnego użytkownika – o miejscach przyjaznych zarówno dzieciom, seniorom jak i osobom z niepełnosprawnościami.

 

Wykład i spacer tematyczny prowadzi dr Krzysztof Herman.
dr inż. architekt krajobrazu, adiunkt w Katedrze Sztuki Krajobrazu SGGW, nauczyciel akademicki. W roku akademickim 2008/2009 stypendysta Fundacji Fulbrighta na Harvard Graduate School of Design w USA. Wieloletni prezes Mazowieckiego Oddziału SPAK (Stowarzyszenie Polskich Architektów Krajobrazu). Członek grupy roboczej ds. aktualizacji strategii rozwoju m. st. Warszawy do 2030 roku. (#Warszawa2030). Od kwietnia 2017 członek Rady ds. Budżetu Partycypacyjnego przy prezydent m.st. Warszawy, od 2016 roku członek Rady Osiedla Powiśle-Solec.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE:
Spotykamy się 15 września o godzinie 10.00 w Pracowni Duży Pokój, Warecka 4/6, wejście od ul. Kubusia Puchatka. 
Po wykładzie zapraszamy na spacer tematyczny, główne punkty to: Skwer Wodiczki, Tamka 29, ogród na dachu Centrum Nauki Kopernik. Można odłączyć się wcześniej jeśli trasa jest zbyt długa.
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

Drugie spotkanie KLUBU MIEJSKIEGO+ dotyczyło zagospodarowania nabrzeży Wisły. W spotkaniu uczestniczył  Marek Piwowarski, Dyrektor stołecznego Zarządu Zieleni, odpowiedzialny w mieście za tą przestrzeń. Dyskusja dotyczyła zwracania się miasta ku rzecze i dostosowaniu nowych inwestycji do potrzeb osób starszych. Zakończeniem była wizja na bulwarach i rejs.

UWAGI ZE SPOTKANIA KLUBU MIEJSKIEGO + DOTYCZĄCE ZAGOSPODAROWANIA NABRZEŻY WISŁYUwagi dotyczą podniesienia wygody i dostępności terenów nadwiślańskich dla osób starszych.

 1. Istotne jest tworzenie sieci gęstych połączeń bulwarów z miastem, aby nie trzeba było robić dużej pętli, żeby wrócić do miasta.
 2. Padł pomysł wprowadzenia linii autobusowej łączącej bulwary z częścią miasta położoną na skarpie.
 3. Uczestnicy spotkania postulowali ustawienie gęstej sieci ławek z oparciami. Ta
  potrzeba została potwierdzona w trakcie spaceru nad Wisłą.
 4. Wskazano potrzebę zadaszonych miejsc – szczególnie ławek z daszkami.
 5. Uczestnicy spotkania wskazali, że warunkiem dostępności jest też  estetyka przestrzeni. Musi być uporządkowana, żeby zachęcała do bywania w niej – pojawił się temat sprzątania i koszy na śmieci oraz czystych toalet.
 6. Kilkakrotnie pojawił się pomysł wygospodarowania fragmentu bulwarów na miejsce spokojne, wyciszone. Mogłoby być to miejsce międzypokoleniowe. Pojawił się również pomysł nasadzeń robionych przez seniorów.
 7. Istotne z punktu widzenia użytkowników jest wyraźne rozdzielenie ruchu pieszego i rowerowego. Na bulwarach część osób nie czuje się bezpiecznie przez z powodu zakłócających spacery rowerów – jeżdżą zbyt szybko, przepychają się pomiędzy pieszymi.

 

W poniedziałek, 3 LIPCA, zapraszamy na drugie spotkanie w ramach KLUBU MIEJSKIEGO.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Początek o godzinie 10.00, spotykamy się w Pracowni Duży Pokój (Warecka 4/6, wejście od Kubusia Puchatka).
Spotkanie rozpocznie się od prezentacji prowadzonej przez Marka Piwowarskiego, nastyępnie będzie czas na dyskusję, która zakończy się o godzinie 11.30. Wtedy przejedziemy metrem nad rzekę w okolice Syrenki i wyruszymy w rejs po Wiśle.

Na REJS zapraszamy DZIĘKI UPRZEJMOŚCI ZARZĄDU ZIELENI. Udział w spotkaniu wymaga zapisów i jest bezpłatny, zapisy mailowo: marta.trakul@namiejscu.org lub tel.607 753 035
TEMAT SPOTKANIA

 

Tematem spotkania jest WISŁA. Warszawa zwraca się w ostatnich latach ku rzece. Czy w licznych nowych inwestycjach uwzględniana jest perspektywa wieku i potrzeb osób starszych?

Dyskutować będziemy z Markiem Piwowarskim, Dyrektorem Zarządu Zieleni m.st. Warszawy. Jest on jednocześnie pełnomocnikiem miasta ds.zagospodarowania nabrzeży Wisły.
W praktyce odpowiada za rewitalizację bulwarów i zieloną stronę rzeki.
ZARZĄD ZIELENI to nowa jednostka miejska sprawująca opiekę nad parkami zieleńcami, skwerami. Do jej zadań należy również utrzymanie zieleni przyulicznej, dbałość o stan brzegów wód, w tym Wisły.
Dyrektor Marek Piwowarski na spotkaniu opowie o tym czy i w jaki sposób w nowych inwestycjach nad rzeką uwzględnione są potrzeby osób starszych – zarówno w kontekście architektury, jak w ofercie programowej.
KLUB MIEJSKI OTWARTY

Za nami pierwsze spotkanie ze starszymi warszawiakami zainteresowanymi zmieniającym się miastem.
Rozmawialiśmy o potencjalne Warszawy, dobrych stronach życia w mieście. Wyłaniają się dwa główne wątki – zainteresowanie przyrodą, zarówno uporządkowaną, wypielnęgnowane rabaty kwiatowe, Łazienki Królewskie i dziką – prawy brzeg Wisły, lasy miejskie. Uczestnicy spotkania docenili również komunikację miejską, która wyróżnia Warszawę na tle innych miast. Pojawiły się tu też krytyczne komentarze dotyczące mylących zmian tras autobusów i niedostosowanej do tego informacji głosowej.
Odwiedziliśmy modelowe mieszkanie seniora „U siebie mimo wieku”. Liczymy na to, że luksusowe na dzisiaj rozwiązania, staną się niedługo ogólnodostępne.

Następne spotkanie poświęcone będzie Bulwarom Wiślanym. W spotkaniu udział weźmie Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy Marek Piwowarski

 

Klub miejski

Klub Miejski

 

KLUB MIEJSKI+
Samokształceniowy klub poświęcony zagadnieniom wieku w kontekście życia w mieście i dostosowywania przestrzeni dla osób starszych. Będziemy przyglądać się nowym zjawiskom z Polski i ze świata oraz poznawać Warszawę pod kątem rozwiązań i barier związanych z wiekiem.
Do udziału w klubie zapraszamy starszych warszawiaków zainteresowanych kwestiami miejskimi.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu i rozpoczynają wspólnym śniadaniem o godzinie 10.00.
Osoby zainteresowane rozwijaniem wiedzy w praktyce zaprosimy do wspólnego projektowania ze studentami ASP udogodnień dla osób starszych.

ZAPRASZAMY DO ZAPISYWANIA SIĘ / szczegóły poniżej

PROGRAM

 1. 20 czerwca, Duży Pokój, Warecka 4/6
  godz. 10.00 – śniadanie i prezentacja „Jak wygodnie żyć w mieście w każdym wieku? Adaptacja miasta do potrzeb późnych lat życia” – prowadzenie Marta Trakul – Masłowska
  11.30 – Przejazd metrem i wizyta w Modelowym Mieszkaniu Seniora na Bielanach.
 2. 3 lipca, Duży Pokój, Warecka 4/6
  10.00 – śniadanie i dyskuska Czy „Dzielnica Wisła” jest dla starszych warszawiaków? Życie wraca nad rzekę, nowe bulwary, plaże, rejsy – czy nowe miejsca i wydarzenia są atrakcyjne dla osób w każdym wieku?
  dr Marek Piwowarski – Dyrektor Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, wieloletni pełnomocnik Miasta ds. Wisły
  11.30 – wycieczka nad Wisłę, przepłynięcie tramwajem wodnym
 3. 14  września
  Projektowanie krajobrazu z uwzględnieniem zasad projektowania uniwersalnego.
  dr Krzysztof Herman, Katedra Sztuki Krajobrazu SGGW
  Po wykładzie przewidziano spacer tematyczny po Powiślu
 4. 5 października
  Projektowanie dla wieku. Wygodna codzienność.
  dr Tomek Rygalik – projektant, pracownik naukowy Wydziału Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
 5. 14 listopada
  Nowe Centra Lokalne w dzielnicach w perspektywie wieku. W 10 warszawskich dzielnicach miasto inwestuje w przekształcenia nazywane Centrami Lokalnymi. Ma się w nich skupiać życie społeczne i handlowe. Czy będą to cenne zmiany dla osób w każdym wieku?
  dr inż.arch Katarzyna Sadowy – ekspertka Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Architektów Polskich

Kolejne tematy pojawią się wkrótce.

 ZGŁOSZENIA proszę przesyłać (od 20 maja – dołączyć można w każdej chwili) na adres fundacja@namiejscu.org lub telefonicznie do Marty Trakul: numer 607 753 035
(proszę telefonować w godzinach 11.00-16.00).

Udział jest bezpłatny. Prosimy o zgłoszenie i potwierdzenie udziału w pierwszym spotkaniu.

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

 

INFORMACJA DLA STUDENTÓW

Studentów wzornictwa warszawskiej ASP, zainteresowanych udziałem w projekcie, zapraszamy do przesyłania PORTFOLIO w formacie PDF do 10 czerwca.

Udział w projekcie wiąże się z pracą w międzypokoleniowym zespole w semestrze 2017/18 pod kierownictwem dr Tomka Rygalika i zaprojektowaniem rozwiązania służącego seniorom w przestrzeni miejskiej (prototyp projektu sfinansowany zostanie z budżetu Miejsca+).

Celem projektu jest zwiększenie wpływu osób starszych na przestrzeń publiczną. Seniorzy w roli projektantów we współpracy ze studentami i profesjonalistami stworzą rozwiązania ułatwiające życie w środowisku miejskim poza domem osobom 60+.
Projektowanie poprzedzone będzie wspólnym kształceniem się oraz zebraniem i analizą już istniejących dobrych praktyk z terenu Warszawy.
Działanie bazuje na pracy zespołów międzypokoleniowych – osoba starsza i student.

DZIAŁANIE W ZESPOŁACH MIĘDZYPOKOLENIOWYCH
W zespołach prowadzona będzie dokumentacja istniejących pozytywnych rozwiązań dla seniorów w przestrzeni Warszawy i oraz projektowanie nowych koncepcji udogodnień dla osób starszych. Warszawskie dobre praktyki udokumentowane zostaną w formie filmu. Finałem działań będzie wystawa.
Włączając się w projekt dołączysz do zespołu osób zainteresowanych szukaniem innowacyjnych rozwiązań poprawiających jakość życia osób starszych w mieście. Będziemy wspólnie się uczyć i rozwijać.
Wasze zaangażowanie w projekt wiąże się z bliską współpracą z seniorami, których zaprosimy do projektu.

NOWE SPOJRZENIE
Zależy nam na poszukiwaniu nowej optyki i nowoczesnego podejścia do starzenia się. Główną myślą, która przyświeca naszym poszukiwaniom jest tworzenie warunków sprzyjających byciu razem. Samotność i izolacja są jedną z ważnych przyczyn chorób u osób starszych.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ ZAANGAŻOWANIE W PROJEKT

1. Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 4-5 lipca w Warszawie (prowadzenie dr Tomek Rygalik i Marta Trakul).
2. Tworzymy zespół studencko – seniorski (łącznie 20 osób). Będziemy pracować z międzypokoleniowych zespołach (pary lub po 4 osoby). W tych zespołach będziecie prowadzić badania i projektować. Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 4-5 lipca, kolejne działania od października 2018.
3. Zaczniemy od stworzenia mapy dobrych praktyk sprzyjających starzeniu się z Warszawy – studencko/ seniorskie zespoły poproszone zostaną o znalezienie takich miejsc (każdy zespół po 4 miejsca) w mieście i udokumentowanie ich (wg. formularza). Dokumentację dobrych seniorskich miejsc prowadził będzie równolegle filmowiec – podsumowaniem tego etapu będzie film.
4. Zaprosimy Was do wspólnego uczenia się o tym jak działa miasto w kontekście potrzeb osób starszych. Zaplanowane są 4 spotkania jeszcze w 2017 r. – wycieczka, seminarium, wykład, warsztat. Odwiedzimy ciekawe miejsca i przyjrzymy się inspiracjom ze świata.
5. Kolejnym etapem będzie projektowanie w zespołach międzypokoleniowych. Zajęcia prowadzi Tomek Rygalik.
Fundacja zapewnia fundusz na wykonanie prototypu projektów w wysokości 1 500 zł dla każdego zespołu 2- osobowego i 3 000 zł dla 4-osobowego. / do maja 2018
6. Na podstawie projektów, prototypów i filmu opracowana zostanie wystawa, która pokazana zostanie w Salonie Akademii i w trakcie wydarzeń seniorskich organizowanych przez Urząd Miasta.

Projekt będzie realizowany w semestrze 2017/18
Projekt realizowany jest przez Fundację Na miejscu
Projekt finansowany jest z Urzędu m.st. Warszawy
Czas trwania: kwiecień 2017 – wrzesień 2019
Kontakt: Marta Trakul, Fundacja na miejscu, marta.trakul@namiejscu.org, 607 753 035
www.facebook.com/miejscaplus/

…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….

INFORMACJA DLA SENIORÓW

Szanowni Państwo zapraszamy do udziału w projekcie, którego celem jest tworzenie wygodnej i dostępnej przestrzeni dla osób starszych. Poszukujemy rozwiązań, które ułatwią seniorom wygodnie i bezpiecznie poruszać się po mieście i spędzać czas z innymi.

ZGŁOSZENIA I INFORMACJE
Zgłoszenie i informacje do 30 czerwca 2017 r. na adres mailowy: funadcja@namiejscu.org lub telefoniczni 0 607 753 035 w godzinach 11.00–16.00
Przed wakacjami prowadzona jest rekrutacja. Działania rozpoczną się we wrześniu 2017 r.Chętne osoby zaprosimy na spotkanie, rozmowę przy kawie o doświadczeniach i zainteresowaniach, które można wykorzystać w projekcie.

Udział w projekcie polegał będzie na opracowywaniu w międzypokoleniowych zespołach ulepszeń dla osób starszych w mieście. Do współpracy zaprosiliśmy studentów Akademii Sztuk Pięknych. Projekty realizowane będą pod kierunkiem pracowników naukowych Akademii. Na zakończenie pomysły wykonane zostaną w formie testowej i pokazane na wystawie.

Projekty o jakich myślimy to drobne, proste ale ważne ulepszenia, mogą być to np. ławka z wysokim siedziskiem, daszek, poręcz, krzesło w aptece czy dostępne toalety.
Chcemy poznać Państwa potrzeby. Udział nie wymaga wcześniejszego doświadczenia związanego z projektowaniem ani zdolności plastycznych czy technicznych.

Z CZYM WIĄŻE SIĘ ZAANGAŻOWANIE W PROJEKT

1. Udział w projekcie wiąże się z pracą w zespole międzypokoleniowym – 2 lub 4 – osobowych grupach ze studentami ASP.
2. Większość spotkań obywała się będzie w Pracowni Duży Pokój przy ul. Wareckiej 4/6 na tyłach Nowego Światu.
3. Udział we wszystkich zajęciach jest bezpłatny.
4. Udział Państwa wiąże się z wzięciem udział w zajęciach edukacyjnych – 4 spotkania w 2017 roku.
5. Odszukaniem i dokumentacją ciekawych rozwiązań dla seniorów w Warszawie – działanie prowadzone w zespole międzypokoleniowym – może polegać na wskazaniu ciekawego miejsca, przy czym dokumentacja w terenie może zostać zrealizowana przez studentów.
6. Z udziałem w procesie projektowania udogodnień dla osób starszych w roli eksperta. Nie trzeba mieć doświadczenia w projektowaniu, ani zdolności plastycznych. To rola studentów. Chodzi o Państwa doświadczenie, informację o potrzebach, które spowodują, że projekty będą użyteczne.
Udział w tym etapie projektu wiąże się z kilkoma spotkaniami ze studentami i pracownikami naukowymi ASP. Przewidziany termin realizacji to 2018 rok.
Jeśli Państwo będziecie mieli problem z poruszaniem się, ograniczoną mobilność ze względu na stan zdrowia, zapewnimy transport lub jeśli będzie taka wola odwiedzimy Państwa w miejscu zamieszkania.
7. Finałem działań będzie wystawa „udogodnień” na Warszawskim Tygodniu Seniora we wrześniu 2018 r.

Dodaj komentarz